Co jíst a pít, abychom si doplnili železo?
Co to vlastně to železo je? Jedná se o stopový prvek, který se nachází v našem těle, a má na starosti spoustu důležitých funkcí. Stará se například o zdraví našich buněk, a především podporuje tvorbu hemoglobinu. Hemoglobin je bílkovina, která se v našem těle stará o přenos kyslíku z plic do celého našeho těla. Z toho vidíme, jak je železo velmi důležité. Mnoho lidí ale nemá dostatek železa. Většinou to zjistí náhodou, při běžných odběrech krve u praktického lékaře. Mohou se však objevit nepříjemné příznaky, jako je nevolnost, bledá pokožka, neustálý pocit chladu, pocit na omdlení, padání vlasů nebo zadýchání i při pohybu, který pro nás není nijak náročný. S tím se objevuje i nepravidelný srdeční tep.
Abyste vrátily hladinu železa k normě, můžete užívat doplňky stravy v podobě železa. Nebo se zaměřit na jídelníček, který je bohatý na potraviny a nápoje s vysokým obsahem železa. Ty nejlepší potraviny, které vám pomohou zvýšit hladinu železa ve vaší krvi, jsou různé zdravé potraviny, které obsahují železo přirozeně. Mezi tyto potraviny patří spousta druhů ovoce a zeleniny. Řepa, kapusta, brokolice, špenát, zelené fazolky, hrášek nebo sladké brambory. Železo obsahují také všechny druhy listové zeleniny.
Pokud hledáte ovoce s vysokým obsahem železa, jsou to jahody, vodní meloun, rozinky, meruňky nebo broskve. Také spousta bylinek obsahuje vysoký obsah železa. Ideální je z těchto bylinek připravit třeba bylinkové čaje. Kopřivový čaj Darka shop, pampeliškový čaj nebo čaj z třapatky nachové jsou ideální volbou. Zdrojem železa jsou také maso a mořské plody. Vybírejte si maso kuřecí, krůtí, hovězí, vepřové, jehněčí nebo telecí. Ideální jsou také vnitřnosti, třeba játra. Z mořských plodů volte krevety, humra, kraba, mušle, ústřice, tuňáka, sardinky, pstruha nebo tresku. Vysokým zdrojem železa jsou také vejce.